facebook
minarik dressage

Košík

zatím prázdný
0,-Kč
celkem

Drezurní uzdečka - Rhinegold English Leather Comfort Poll Bridle

Tato uzdečka je příjemně vypolstrovaná v oblasti nátylníku, nevyvíjí tlak na nervové centrum koně za ušima.

This bridle is made to reduce resistance by removing pressure to the horse's nervous system.

cena: 2600,-  /ks
ks
Nátylník, který leží za ušima koně, je vypolstrován, takže nedráždí nervové centrum, které se zde nachází. Snižuje tlak a rezistenci, když udidlo a nátylník působí. Elegantní uzdečka doplněná o super jemné polstrování na nátylníku, čelence i nánosníku, je velmi pohodlná. Gumové otěže jsou součástí.

The headpiece of the bridle, lying over a nerve-rich area, is cushioned to provide comfort and disperse pressure that can cause resistance to the bridle, freeing the horse from irritation at the poll as the bit is engaged.
It is generously padded with Super-Soft padding all round the headpiece, browband and noseband, making it lovely and comfortable for you horse.
Crank is 3cm in width, cheekpieces are 5/8".Matching rubber reins included.


© 2011, Minarik Dressage, Strážovice 23, Neveklov | tel: 737 308 531, 605 311 080 | email: minarik.dressage@seznam.cz | facebook |
Webdesign: saKra